Duyuru

T.C.
BİLGİ TEKNOLOJİLER VE İLETİŞİM KURUMU

Konu: Alfanümerik başlıklı SMS’lere
4 Haneli İşletmeci Kodunun Eklenmesi 31/12/2016

BASIN AÇIKLAMASI

İşletmeciler tarafından abonelere gönderilen SMS’lerde, SMS’i gönderen kişi veya kuruluş, gönderici bilgisi herhangi bir numara kullanmadan mesajın başına alfanümerik karakter ekleyerek mesajı gönderebilmekte, bu durum da başta dolandırıcılık faaliyetleri olmak üzere kötü niyetli kişilerin tüketicileri aldatmalarına ve vatandaşlarımızı mağdur etmelerine neden olabilmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile, alfanümerik karakterli CLI’a (Arayan Hat Bilgisi) sahip SMS başlatan işletmeciler tarafından, SMS metninin sonuna gelecek şekilde, haberleşmenin gizliliğine yönelik mevzuata riayet edilerek, kendilerine BTK tarafından tahsis edilen Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodu’nun (B ile başlayan Bxxx yapısındaki kod) eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Böylece SMS’in hangi işletmeci üzerinden gönderildiği ve dolayısıyla hangi abone tarafından atıldığı tespit edilebilecektir.

Yapılan düzenleme ile işletmecilere gerekli hazırlıkları yapmaları için tanınan 6 aylık süre, 11 Aralık 2016 tarihinde sona ermiş olup, alfanümerik başlıklı SMS’lerin sonundaki 4 Haneli kod, ilgili işletmeciyi tanımlamaktadır. İstenmeyen içeriklere dair Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na SMS’deki BKodu, numara ve sms saati ile birlikte şikayet edilebilecek.

İşletmecilere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından tahsis edilen ve SMS’lerin sonuna eklenmesi gereken dört haneli yönlendirme kodlarına Kurumun internet sitesinin http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/Numara-Tasinabilirligi-Yonlendirme-Kodlari bağlantısından ulaşılabilmektedir.

2016 yılı Üçüncü Çeyrek Dönemi itibarı ile en fazla abonesi olan 10 İşletmeciye ait yönlendirme kodları aşağıdaki çizelgededir.

İşletmeci

YönlendirmeKodu

Turkcell

B002

Vodafone

B003

Avea İletişim

B001

Türk Telekom

B030

TTNET

B019

Superonline

B159

Turknet

B020

İşnet

B015

Millenicom

B017